gundemkocaeli.net
Mustafa Varank: Baykar, yüksek teknolojili alanlarda en fazla üretim yapan firmalardan biri - Haber Dergim » Haber Dergim Haber, Güncel Haberler, Gündem Haberleri
Ana Sayfa Ekonomi 4 Kasım 2021 0 Görüntüleme

Mustafa Varank: Baykar, yüksek teknolojili alanlarda en fazla üretim yapan firmalardan biri

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, CHP Konya Milletvekili Abdüllatif Şener’in “yandaş savunma sanayi firmaları Türkiye’deki savunma sanayi firmalarından birtakım araklamalar yapıyor” üzere tabirler kullandığını belirten Varank, bunun büyük bir iftira olduğunu söyledi.

“SAVUNMA SANAYİ BAŞTA OLMAK ÜZERE ÖZEL BÖLÜMÜN UĞRAŞLARINI YABANA ATMAYIN”

“Yandaş” diye bahsettiği şirketin Baykar olduğunu tabir eden Varank, şöyle konuştu:

“Baykar’ın bu ülkede yüksek teknoloji üretme manasında neler yaptığını şayet kendisi takip edemiyorsa ben kendisine özel bir seansla anlatabilirim. Türkiye Cumhuriyeti devletinde, yüksek teknolojili alanlarda şu anda en fazla üretim yapan, katma kıymet üreten firmalardan biridir. Şayet Baykar’ın ürettiği insansız hava aracı sistemleri olmasaydı, şu an Türkiye’de insansız hava aracı sistemlerini bundan 5 katına alabiliyor olurduk. Baykar, gelirlerinin yüzde 85’ini de ihracattan elde ediyor. Bunu nereden biliyorum? Zira kendileriyle uzunca yıllara dayanan dostluğumuz var. Sizin sözünüzle damat olmadan evvel de kendileriyle çalışmışlığımız var. Bir tane bombayı atabilmek için onlarca müsaadesi çıkarmak için neler çektiler, bunların hepsine şahidim. Hepsinde de kendilerine yardımcı oldum. Savunma sanayi başta olmak üzere özel dalın uğraşlarını yabana atmayın. Onlar sayesinde ekonomimiz daha rekabetçi hale geliyor.”


“TÜRKİYE YEŞİL DÖNÜŞÜM KONUSUNDA EN SÜRATLİ AKSİYON ALAN ÜLKELER ORTASINDA YER ALIYOR”

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan’ın “dijital dönüşüm ve yeşil dönüşüm trenini kaçıracağız” sözlerini kullandığını belirten Varank, dünyadaki trendlere bakıldığında Türkiye’nin bu alanda en süratli aksiyon alan, gelişmeleri en yakından takip eden ülkeler ortasında yer aldığını bildirdi.

TÜBİTAK ile 2053 sıfır emisyon amacına odaklandıklarını lisana getiren Varank, dayanak programlarında yeşil konusuna öncelik verdiklerini, 2021 yılının birinci yarısında desteklenen araştırma projelerinden üçte birinden fazlasının bu bahislere yönelik olduğunu aktardı.

UFUK 2020 programının yeşil mutabakat davetine 1550 proje sunulduğunu anlatan Varank, buradaki her 7 projeden birinde Türk paydaşın yer aldığını kaydetti.

YEŞİL MUTABAKAT’A AHENK KONUSUNDA VERİLEN TAKVİYELER

Yeşil Mutabakat’a ahenk konusunda verilen dayanaklar hakkında bilgi veren Varank, değerlendirmesinde bulundu.

“DİYARBAKIR’DAKİ GENÇLERİN BİLİM YAPILMASINI İSTİYORUZ”

Paylan’ın “TEKNOFEST bir savaş festivaliydi” kelamlarını anımsatan Varank, dünyadaki en fazla sivil teknoloji alanında yarışların yapıldığı TEKNOFEST’te bu sene müsabakalara 111 farklı ülkeden 200 binin üzerinde ortaokul, lise ve üniversite çağındaki gencin müracaat yaptığını söyledi. Diyarbakır’daki gençlerin eline kalaşnikofların verilmemesini, teleskopların verilerek bilim yapılmasını istediklerine dikkati çeken Varank, “Onun için bu sene şenliğimizi de Diyarbakır’da Zerzevan Kalesi’nde gerçekleştirdik.” dedi.

“DÜNYANIN HİÇBİR YERİNDE SEÇİMLE REKTÖR SEÇİLMİYOR, KENDİNİZİ KANDIRMAYIN”

Varank, konuşması sırasında Paylan’ın Boğaziçi Üniversitesi’nin fotoğrafını göstermesi üzerine kendisinin ODTÜ mezunu olduğunu, yurt dışında üniversitelerde eğitimler gördüğünü, çalıştığını söz ederek, şöyle konuştu:

“Dünyanın hiçbir yerinde kamu üniversitelerinde getireceksiniz ortaya kutu koyacaksınız, hocalar oy kullanacak, sonra da rektör seçilecek. Bu türlü bir sistemin olduğu bana bir tane üniversite örneği verin. Ben sizden özür dileyeceğim. Dünyada bu türlü bir şey yok. Boğaziçi Üniversitesi devlet üniversitesi, bütçesi bu meclisten çıkıyor. Kimin parası gidiyor, benim de verdiğim vergiler o üniversitede kullanılıyor. Öğrenciler, para veriyor mu, harç veriyor mu? Vermiyor zira biz kaldırdık. Hasebiyle devletin üniversitesinde Sayın Cumhurbaşkanımızın anayasal yetkisiyle, yasal yetkisiyle atadığı bir rektöre kimse itiraz edemez. Buradaki arbede, öteki bir hengame. Dünyanın hiçbir yerinde seçimle rektör seçilmiyor, kendinizi kandırmayın.”

“TUA’NIN BÜTÇESİ BÜSBÜTÜN İDARİ MASRAFLARIYLA İLGİLİ”

Türkiye Uzay Ajansı’nın (TUA) bütçesiyle ilgili tenkitlere de değinen Varank, TUA’nın bütçesinin büsbütün idari masraflarıyla ilgili olduğunu belirtti.

Varank, TUA’nın gelirlerinden bir kısmının TÜBİTAK Uzay’ın gelirlerinin yüzde 20’si, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünün gelir fazlasının yüzde 20’si, ajans tarafından yapılan yetkilendirmelere ait gelirler, müracaat hizmeti karşılığı elde ettiği gelirler, buluşlardan doğan haklara ait elde ettiği gelirler, Ajans’a ilişkin taşınır ya da taşınmaz malların gelirleri, ayın ve faaliyet gelirleri, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın havacılık ve uzay çalışmaları için ayırdığı Ar-Ge bütçesinden gelen gelirlerden oluştuğunu söyledi.

Şu anda TUA’nın kasasında buradan gelen gelirlerle 270 milyon lirasının olduğunu vurgulayan Varank, bu yılki yatırım programında Ulusal Uzay Programı’na 1,89 milyar liralık bütçe ayırdıklarını söyledi.

YERLİ AŞI KONUSUNDA YENİ BİR TEKNOLOJİ OLAN VLP TEMELLİ BİR AŞI ÇALIŞMASI DA VAR

Yerli aşıya ait yöneltilen sorular üzerine Varank, Türkiye’de yalnızca inaktif aşı bulunmadığını, yeni bir teknoloji olan VLP temelli bir aşı çalışması olduğunu da belirtti.

Varank, kendisinin de kelam konusu aşı çalışmasında faz 1’de istekli olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Yani deney hayvanları çalışmasından sonra ben bu aşıda istekli oldum. Bilim insanlarımızı desteklemek için, bilime katkı sağlamak için. Bu riskli bir durum fakat biz yaptığımız işlerde canımızı ortaya koymasını biliyoruz. Gönüllüye gereksinimimiz var. Siz aşıyı geliştirebilirsiniz ancak faz 1, faz 2 ve faz 3’te kâfi gönüllüye sahip olamazsanız, kâfi gönüllüyü bulamazsanız bu aşıların sonuca ulaşma bahtı olmaz.”

TURKOVAC’a da yıl sonu gelmeden Sıhhat Bakanlığı’nın acil kullanım onayını vereceğini lisana getiren Varank, gönüllülerin yerli aşının aktifliğine yönelik bilgileri paylaşmasının etik olmayacağını tabir etti.

TESİR TAHLİL ÇALIŞMALARI HAKKINDA BİLGİ VERİLDİ

Varank, kalkınma ajanslarının da mevzuat gereği en geç 3 yıl içerisinde tesir tahlillerini yapmak zorunda olduklarına dikkati çekerek, “189 dayanak programına dair kıymetlendirme çalışması gerçekleştirildi. 17 kalkınma ajansımızın 80 programına ait kıymetlendirme çalışmaları ise sürüyor.” dedi.

KALKINMA AJANSLARI BELEDİYELERLE ÇALIŞIYOR

Açıkelin’in kalkınma ajanslarının belediyelerle ve kooperatiflerle çalışmadığı argümanı üzerine Varank, bu telaffuzun gerçeği yansıtmadığını, belediyelerin 2 bin 407 projesine 2021 fiyatlarıyla yaklaşık 1,8 milyar liralık dayanak sağlandığının altını çizdi.

Varank, 279 kooperatifin projesine de 2021 fiyatlarıyla 163 milyon liralık takviye sağladıklarını kaydetti.

“5G VE ÖTESİ TEKNOLOJİLER İÇİN ÖNCELİKLE BİR YOL HARİTASI HAZIRLADIK”

Memleketler arası direkt yatırımlarla ilgili bir soru üzerine Varank, 1975-2001 yılı ödeminde kelam konusu yatırımların yalnızca 14 milyar dolar olduğunu belirtti.

Varank, memleketler arası direkt yatırımlarla ilgili şu bilgileri paylaştı:

“Göreve geldiğimiz tarihten bu yana memleketler arası direkt yatırımların kümülatif meblağı 133 milyar doları geçti. Yani 17 kat artmış durumda. 2002 yılına kadar ülkemize yılda ortalama 518 milyon dolar yabancı sermaye gelirken vazifeye gelmemizle birlikte bunu da 21 kat arttırarak 12 milyar dolara çıkardık.”

5G teknolojisine yönelik bir soru üzerine Varank, Türkiye’de bu teknolojiyle ilgili çok önemli çalışmalar yapıldığını lisana getirdi.

Türkiye’nin yabancı bir 5G teknolojisini tercih ettiği sözünün yanlışsız olmadığını kaydeden Varank, şu anda dünyada bu teknolojide ilgili önemli bir yarış olduğunu ve en önde giden ülkenin Çin olduğunu tabir etti.

Varank, Türkiye’nin de yerli ve ulusal olarak 5G teknolojilerinin geliştirilmesiyle ilgili bir insiyatif aldıklarını kaydederek, “5G ve ötesi teknolojiler için öncelikle bir yol haritası hazırladık ve haberleşme teknolojileri kümelenmesinin 140 milyon liralık yerli ve ulusal 5G donanım yazılım geliştirme projesine TÜBİTAK olarak katkı sağlıyoruz.” tabirini kullandı.

“BİZ ASLINDA MAAŞ VERMİYORUZ, ARAŞTIRMACILARA BURS VERİYORUZ”

Türkiye Emekçi Partisi İstanbul Milletvekili Saliha Sera Kadıgil Sütlü’nün “Harvard’tan gelen doktora öğrencisine 4 bin 500 lira maaş veriliyor” savı üzerine Varank, kelam konusu takviyenin TÜBİTAK’ın en düşük bütçeli projesi olduğunu ve bunun başlangıç programı olduğunu anlattı. Varank, akademik ve sanayi takviye programlarıyla 26 farklı takviye programı uyguladıklarının altını çizerek, şunları kaydetti:

“Bizim projelerimizde 50 milyon liraya kadar bütçe verdiğimiz projeler de var. Münasebetiyle burada en düşük olanı seçip buradan tenkit yapmayı biz haklı bulmuyoruz. Harvard’ta doktora yapıp Türkiye’ye dönmüş şahıslara 4 bin 500 lira maaş verildiği argümanı da gerçek değil. Biz esasen maaş vermiyoruz, araştırmacılara burs veriyoruz. Şu anda yurt dışından dönüp 26 bin liraya kadar burs alan araştırmacılar mevcuttur.”

AYRIMCILIK YAPILMIYOR

ORGANİZE SANAYİ BÖLGELERİ

Varank, OSB’leri kendi çıkarlarına nazaran kullananların ve ticarethane mantığıyla işletenlerin olduğunu savunarak, “OSB’ler sanayiciye hizmet etsin istiyorsak bunlara asla müsaade etmememiz gerekiyor. Şayet endüstrici parsel fiyatlarından şikayet ediyorsa, yatırım yapacak yer varken yatırımına yer bulamıyorsa bunun sorumlusu kar maksadı güden, sistemi düzgün işletmeyen OSB’lerdir.” diye konuştu.

“OSB’LERDEN KÂR GAYESİ GÜDÜLMEMELİ”

Varank, OSB’lerin doluluk oranlarıyla ilgili tenkitlere yönelik, “2002’de Türkiye’de 93 OSB aktifti ve buradaki doluluk oranı yüzde 44’tü. 2021’e geldiğimizde şu anda yatırım yapılan, altyapısı tamamlanmış, sanayiciye teslim edilen OSB 249 ve doluluk oranı da yüzde 83 sayısına ulaşmış durumda.” sözlerini kullandı.

“BÖLGESEL KALKINMADA AYRIMCILIK YAPMIYORUZ”

Varank, doğalgaz fiyatlarına gelen artırımlarla ilgili, fiyatları hala sübvanse ettiklerini fakat buradaki yükün bir kısmını da sanayicilerin üstlenmesi gerektiğini belirtti. Bölgesel kalkınmayla ilgili sorulara yönelik, bu hususta ayrımcılık yapmadıklarına dikkati çeken Varank, “6’ncı Bölge teşviklerini oralara yatırımlar gitsin diye en dezavantajlı bölgelere veriyoruz.” dedi.

“ŞANLIURFA’NIN TAMAMINDA 105 MİLYON LİRA YATIRIMLA 18 TANE FABRİKA BİNASI İNŞA EDECEĞİZ”

Varank, emek ağır kesimlere dönük fabrika binaları inşa edilmesiyle ilgili proje yürüttüklerini belirterek, “Şanlıurfa’nın tamamında 105 milyon lira yatırımla 18 tane fabrika binası inşa edeceğiz. Bu fabrikaları yatırımcılara tahsis ediyoruz, onlar da yatırımlarını getiriyor. inşallah burada yaptığımız çalışmalar önemli geri dönüşler getirecek.” değerlendirmesinde bulundu.

“TÜRKİYE’NİN ARABASI PROJESİ ÇOK BAŞARILI BİR BİÇİMDE DEVAM EDİYOR”

Varank, Türkiye’nin Otomobili’nin, hakikat vakitte yanlışsız teknolojiye yatırım yaparak kazanmanın ne demek olduğunu gösteren bir proje olduğunu lisana getiren Varank, şunları kaydetti:

“Otomotiv sanayisi dünyada çok büyük bir dönüşümden geçiyor. Şu anda arabalar yalnızca sizi bir yerden bir yere götüren vasıtalar değil. Türkiye’nin Arabası Projesi’nde biz de tam bu halde doğuştan elektrikli, otonom özellikleri olan ve fikri mülkiyet hakları yüzde 100 bize ilişkin olduğu için en ufak bir start-up’ın bile getirip teknolojisini entegre edebileceği bir proje olarak başlattık. Şu anda çok başarılı bir biçimde devam ediyor. Bu projede 110 iş ortağı seçildi, bunların yüzde 75’i Türkiye’de yerleşik firmalardan oluşuyor. 615 kişi bu projede çalışıyor. TOGG projesiyle 27 çok başarılı mühendis yurt dışından Türkiye’ye döndü. Türkiye’nin Arabası inşallah 2022’nin sonunda seri üretim bandından inmiş olacak.”

Ensonhaber

hack forum hacker sitesi hack forum gaziantep escort gaziantep escort beylikdüzü escort bitcoin casino siteleri
hack forum forum bahis onwin fethiye escort bursa escort infoisrael.net casino siteleri deneme bonusu veren siteler meritking meritking izmit escort Ataşehir escort ankara escort bostancı escort kadıköy escort slot siteleri Casibom deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler hack forum hack forum hack forum hack forum hack forum warez script hacking forum loca forum