Ana Sayfa Ekonomi 27 Ocak 2023 203 Görüntüleme

Egeli yaş meyve zerzevat ve mamulleri ihracatçıları Cumhuriyetin 100. Yılında 1 milyar 400 milyon dolar ihracat gayesi koydu

Ege Bölgesi’nde üretilen lezzetleri dünyanın dört bir tarafına ulaştırarak 5 yıldır üst üste ihracat rekorları kıran, 2022 yılında yüzde 6 artışla 1 milyar 250 milyon dolar dövizi Türkiye’ye kazandıran Ege Yaş Meyve Zerzevat İhracatçıları Birliği, İzmir iktisat basınıyla bir ortaya geldiği “Basın Toplantısı”nda 2023 maksatlarını açıkladı.

Ege Yaş Meyve Zerzevat İhracatçıları Birliği 2023 yılı Cumhuriyetin 100. Yılında 1 milyar 400 milyon dolar ihracat gayesi koydu.

Basın toplantısı Ege Yaş Meyve Zerzevat İhracatçıları Birliği İdare Heyeti Lideri Hayrettin Uçak ve EYMSİB İdare Heyeti üyelerinin iştirakiyle düzenlendi.

Ege Yaş Meyve Zerzevat İhracatçıları Birliği İdare Heyeti Lideri Hayrettin Uçak, “2022 yılı yaş meyve zerzevat ve meyve zerzevat mamulleri bölümü için tatmin edici bir yıldı. Türkiye genelinde 3 milyar doları taze meyve zerzevat, 2,5 milyar doları meyve zerzevat mamulleri olmak üzere toplam 5,5 milyar dolar ihracat gerçekleşti ve bu ihracatın 1 milyar 250 milyon dolarına denk gelen yüzde 22’si Birliğimiz üzerinden gerçekleşti. Birliğimiz ihracatı 2021 yılına nazaran yüzde 6 oranında artmış oldu. Bilhassa meyve zerzevat mamulleri bölümündeki yüzde 12’lik artış bizleri şad etti.” dedi.

EİB üzerinden yapılan turşu ihracatı birinci kere 250 milyon doları geçti

Yaş meyve zerzevat eserlerinde 2022 yılında en fazla ihracatı gerçekleşen eserin sofralık üzüm olduğunu açıklayan Uçak, “53 milyon dolarlık üzüm ihracatını 41 milyon dolarla domates, 36 milyon dolarla kiraz ve 33 milyon dolar ile mandalina takip etti. En fazla ihraç edilen beşinci eser de 29 milyon dolarla kestane oldu. Meyve zerzevat mamullerinde ise 2022 yılı ihracat şampiyonu 2021 yılında olduğu üzere turşular oldu. EİB üzerinden yapılan turşu ihracatı birinci sefer 250 milyon doları geçti ve 257 milyon dolar olarak gerçekleşti. Meyve zerzevat mamulleri ihracatında ikinci sırayı 149 milyon dolar ile kurutulmuş domatesler alırken kurutulmuş domatesleri, meyve konserveleri, dondurulmuş meyveler ve zerzevat konserveleri takip etti.” diye konuştu.  

Köy bazlı eğitim faaliyetlerimize başlayacağız

Hayrettin Uçak, “2022 yılında toplam 797 ihracatçı firmamızın dayanağı ile 189 ülke ve bölgeye ülkeye yaş meyve zerzevat ve mamulleri ihracat gerçekleştirmeyi başardık. 2022 yılında ihracatımızın en fazla gerçekleştiği birinci 5 pazarımız Almanya, ABD, Rusya, İngiltere ve Hollanda oldu. Kalıntı ile gayret konusunda Kullandığımız Pestisitleri Biliyoruz Projesinin ikinci yılını tamamladık. Sonuçları bu yıl daha olumluydu, bu yıl da hem bu projemize devam edeceğiz hem de bu projenin devamı niteliğinde köy bazlı eğitim faaliyetlerimize başlayacağız. Köy bazlı üretici toplantıları yanında işletme ve bahçede de hasat ve depolamaya ait uygunlaştırma faaliyetlerine başladık. Birinci olarak bu ay içinde Muğla vilayetimizde domates işletmelerinde eğitimler geçekleştirdik. Burada hem Ege Üniversitesi, hem de Tarım ve Orman vilayet ve ilçe müdürlükleri bizlere çok takviye oluyorlar, onlara teşekkürlerimi iletmek istiyorum.” dedi.

Ege Yaş Meyve Zerzevat İhracatçıları Birliği Asya pazarında da gücünü artıracak

Uçak, Ege Yaş Meyve Zerzevat İhracatçıları Birliği’nin 2022 yılında başlattığı ve büyük ses getiren Üçüncü Jenerasyon Tarım Girişimciliği Eğitim Programını bu sene tekrarlamak istediklerine değindi.

“Yeni mezun olan gençlere A’dan Z’ye tarımı anlatarak şuurlu bir jenerasyon yaratma maksadımız var. Meyvelerde kayıpları azaltmak için 2022 yılında Ege Üniversitesi ile nar, mandalina ve domateste bir proje başlatmıştık. Bu sene bu projemize sürat kesmeden devam ediyoruz ve projemiz bitince sizlerle sonuçlarını paylaşmayı umut ediyoruz. 2023 yılında yurtdışı tanıtım ve pazarlama faaliyetlerimizi de artırarak devam ettirme niyetimiz var. Bu kapsamda Almanya, Rusya, İngiltere, İspanya üzere ülkelerde fuar iştiraklerimiz olacak. Birebir vakitte geçen sene Hindistan’a düzenlediğimiz URGE projemizde bu yıl yeni rota olarak Endonezya ve Singapur’u belirledik. Bu yolla Asya pazarında da gücümüzü artırmak istiyoruz.”

Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. Yılında yeni rekorlara imza atmak istiyoruz

2022 yılının sonuna gerçek taze meyve zerzevat ve meyve zerzevat mamulleri dallarında ihracatçı firmalardan oluşan iki farklı komite kurduklarını anlatan Hayrettin Uçak kelamlarına şöyle devam etti:

“Komite üyelerimizden proje teklifleri ile hem yurt içi hem de yurtdışında kıymetli proje ve çalışmalara imza atmak istiyoruz. Hem komitelerimize hem idare şuramız mesailerinin değerli bir kısmını Birliğimiz için harcıyorlar, buradan kendilerine de teşekkür etmek istiyorum. 2023 yılının hepimiz için çok kıymetli bir manası ve kıymeti var. Bu yıl Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılını kutluyoruz. Bu yüzden ihracatçılarımızla birlikte tüm gücümüzle ihracatımızı artırmak, yeni rekorlara imza atmak istiyoruz.  2023 yılında katma pahası yüksek eserlere daha çok kıymet vermek, bu eserleri göz önüne çıkarmak istiyoruz. İhracatımızı artırmak için ihraç ölçüsünü artırmaktansa ihraç bedelini artırmayı önemsiyoruz.”

Uçak, “Kilogram fiyatı son derece yüksek ve C vitamini deposu olan Kumkat, özel ambalaj ve reçeteler ile piyasaya sunabileceğimiz soslar, meyve ve zerzevat cipsleri üzere eserleri parlatmak, bu eserlere özel projeler üretmek istiyoruz. Bu yılın güçlü bir yıl olacağını da biliyoruz. Avrupa’daki sakinlik bu yıl kendini daha bariz bir biçimde hissettirecektir. Lakin hem Avrupa ve Amerika’daki hissemizi koruyarak yeni pazarlarla birlikte Cumhuriyetimizin 100.yılında da başımız dik bir halde yolumuza devam edeceğiz ve ihracatımızı artıracağız.” dedi.

2023 yılında ihracatımızı 1 milyar 400 milyon dolar düzeylerine çıkarmayı hedefliyoruz 

Hayrettin Uçak, “Geçtiğimiz yıllarda Çin’e çalışmalarımızı hızlandırdık. Bu sene de Ur-Ge Projemiz kapsamında Hindistan’a gittik. Uzak Doğu’yu önemsiyoruz birebir vakitte ihracatımızı Ortadoğu’ya da artırmaya çalışıyoruz, meyvelerini almaya başladık Hindistan’a ihracatımızı artırdık. Bu harikulâde konjonktürde ihracat artışını bırakın mevcudu korumak bile muvaffakiyet. 2023 yılında ihracatımızı 1 milyar 400 milyon dolar düzeylerine çıkarmayı hedefliyoruz. Üreticimiz önemli manada bilinçlendi tahliller sıklaştırıldı, ön tahlillerimizi artıracağız.” diyerek kelamlarını noktaladı.

Mevcut pazarlardaki hissemizi düşürmememiz için pestisitlere dikkat etmeliyiz

Ege Yaş Meyve Zerzevat İhracatçıları Birliği İdare Şurası Lider Yardımcısı Cengiz Balık, “2022 yılı sıkıntı bir yıldı. 2023 yılında daha da güç bir yıl olacak. Ekonomik sıkıntılar, kovid, güç fiyatlarının artması ve enflasyonun sonuçlarını göreceğiz. Dünya genelinde resesyon bekleniyor. Yeni pazarlar konusunda daha çok çalışmalıyız ve mevcut pazarlardaki hissemizi düşürmememiz için pestisitlere dikkat etmeliyiz. Eserlerin kalıntı durumunu tespit etmeden hasat yapmamalıyız. Birliğimizce iki yıldır “Kullandığımız Pestisitleri Biliyoruz Projemizi” yürütüyoruz. Bu kapsamda Bölgemizin haritasını çıkarıyoruz. Bu şuuru tabanda üreticide oluşturmamız gerekiyor.” dedi.

En değerli maksadımız daha nitelikli katma bedelli eserlerle ünite fiyatlarını artırmak

Cengiz Balık, “Firmalarımızda farkındalık başladı. Biz eserlerimizin yüzde 10’unu ihraç ediyoruz, dahili piyasada tüketilen eserlerde de tıpkı hassasiyet gösterilmeli şayet gösterilmezse 2023 ve 2024 yılı çok daha sıkıntı geçer. Üretim evresinin üzerine düşmeliyiz. Eserler sofraya gelene kadar yüzde 30’u ziyan oluyor. Besin israfını da aşmamız gerekiyor. İhracatta daima ölçüsü artıramazsınız bu sürdürülebilir değil bizim gayemiz kg ünite fiyatını artırmak. En değerli gayemiz daha nitelikli katma kıymetli eserlerle ünite fiyatlarını artırmak. Bunu artırırsak ihracatımızı da yüzde 20 artırırız. Ve daha fazla rekabetçi olabiliriz. Resesyonda ölçü manasında kayıp yaşasak da bunu ünite fiyatı ile kompanse edebilirsiniz.” diye konuştu.  

Mart ayında Malezya ve Kolombiya’ya sektörel ticaret heyeti

Ege İhracatçı Birlikleri Genel Sekreteri İ. Cumhur İşbırakmaz da 2021 yılında Ticaret Bakanlığı’nın açıkladığı Uzak Pazarlar stratejisine değinerek Ege Yaş Meyve Zerzevat İhracatçıları Birliği’nin önümüzdeki periyotta uzak pazarlara ağırlaşacağını, Mart ayında Malezya ve Kolombiya’ya sektörel ticaret heyeti düzenleyeceğini vurguladı.

Mamul kesimi pandemide imtihanını verdi ve kısıtlamalara gidilirken Türkiye üretimini artırdı

Türkiye Meyve Zerzevat Mamulleri Kesim Konseyi Lideri Türkmen Türkmenoğlu, “Sahada pestisitler üzerine çalışırken bir yandan da mamul eserler üzere katma bedelli eserlere odaklanmış durumdayız. Ur-Ge projemiz ve EİB bünyesindeki 6 Besin Birliğimiz ile birlikte ABD pazarında Ticaret Bakanlığı dayanağıyla yürüttüğümüz Turkish Tastes Turquality projemizin birinci dört yıllık evresini tamamladık ve ikinci dört yıllık evreye geçtik. ABD’li iş ortaklarımızla Türk tatlarını dünyaya kazandırıyoruz. Mamul dalı pandemide imtihanını verdi ve kısıtlamalara gidilirken Türkiye üretimini artırdı ve ülkemize talep kaymaları yaşandı. İnovasyon ile birlikte dünyanın her noktasına katma bedelli eserlerimizi gönderme imkanı bulduk. AB’nin gündeminde resesyon konusu varken biz fabrikalarımızdan yeni sınırlar, yeni siparişler tarafında müspet haberler almaktayız. Mamul eserlerimiz katma pahalı eserler ve hayli kıymetli. Üniversitelerde mühendislerimizle sinerji ve gerçek ambalajlama ile birlikte uzak pazarlara mamul eserlerimizi göndermeye devam ediyoruz.” dedi.

Üniversitelerle yeni projeler gündemde

Ege Yaş Meyve Zerzevat İhracatçıları Birliği Taze Meyve Zerzevat Alt Komite Lideri Makbule Çiftçi üretimden paketlemeye kadar olan tüm bedel zincirinde daha kaliteli ihracat için uğraştıklarını 2023 yılında üniversitelerle birlikte yeni projelerin gündemde olduğunu söyledi.  

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

instagram takipçi satın al | instagram takipçi satın al
hack forum hacker sitesi hack forum gaziantep escort gaziantep escort deneme bonusu veren siteler beylikdüzü escort deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler Ataşehir escort Anadolu yakası escort Bostancı escort ankara escort Kartal Escort
Manavgat Escort tokat escort erbaa escort Yeşilköy Escort muğla escort fethiye escort göcek escort hack forum bahis forum forum bahis babilbet fethiye escort izmir escort izmir escort izmir escort karşıyaka escort hack forum hack forum warez scriptler warez scriptler