Ana Sayfa Ekonomi 13 Nisan 2023 275 Görüntüleme

26. EMITT Fuarı Kapılarını Açtı…

Dünyanın beş büyük turizm fuarı ortasında yer alan EMITT – Doğu Akdeniz Memleketler arası Turizm ve Seyahat Fuarı açıldı.  12-15 Nisan 2023 tarihlerinde dünya turizm profesyonellerini ve tatil tüketicilerini 26’ncı defa İstanbul’da bir ortaya getirecek.

EMITT fuarı, T.C. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Fikri Ataoğlu, T.C İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem İmamoğlu, Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği Lideri (TTYD) Oya Narin, Türkiye Otelciler Federasyonu İdare Konseyi Lideri (TÜROFED) Sururi Çorabatır ve Türk Hava Yolları Genel Müdürü CEO Bilal Ekşi’nin iştirakleri ile açıldı. Açılışa devlet yetkilileri, ülke temsilcileri ve bölümün önde gelen isimleri iştirak gösterdi. Fuar, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, T.C İstanbul Valiliği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Türk Hava Yolları’nın kurumsal sponsorluğunda ve KOSGEB tarafından da destekleniyor.

Fuarın açılış merasiminde konuşma yapan, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “EMITT son 25 yıldır turizm bölümünün büyümesine önemli katkı sunan, her yıl iştirakçi ve ziyaretçi sayısını artırarak dünyadaki en büyük 5 turizm fuarından biri olmayı başarmış çok değerli bir tertip. Bu manada Cumhuriyetimizin 100. yılında fuarımızın kapılarını dal paydaşlarına açması son derece gurur verici. Salgın öncesi sayılar kelam konusu olduğunda 2022 yılı sonunda, rekora imza atarak en çok turist ağırlayan üçüncü ülke olmayı başardık. Gerçekçi ve düzgün hesaplanmış amaçlarımıza emin adımlarla ilerliyoruz. Ülkemize gelen toplam gelir ve ziyaretçi sayısını artırdık. Bunun yanı sıra kişi başına gecelik harcamayı da artırarak 90 dolar düzeyine ulaştık. Hem toplam gelirde hem kişi başı gecelik harcamada Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırmış olduğumuzu görüyoruz. Bu sene, yani 2023’te kişi başı gecelik harcamayı 95 olarak; 5 yıl içinde, yani 2028 yılında 118 dolara çıkarmayı hedefliyoruz” dedi.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Fikri Ataoğlu, “KKTC Başbakan Yardımcısı ve Turizm Bakanı olarak bugün burada bulunmanın ve sizlerle birlikte olmanın onurunu ve memnunluğunu yaşıyorum. KKTC dediğiniz vakit ayrılmaz bir modülden bahsediyoruz. Kardeş olduğumuz ülkeden gelen kardeşinizim. Sizlerle birlikte olmak benim için çok büyük onur ve gurur. Ülkemizin en kıymetli kesimi olan turizm bölümünü masaya yatırmak, yaşanan badireleri el birliği içerisinde nasıl aşabileceğimizi konuşmak üzere bir ortaya geldik. Bu nedenle EMITT fuarı bizler için epeyce kıymet arz ediyor. Gelecek yıllarda da yeniden KKTC olarak bizler de her vakit olduğumuz üzere yerimizi alacağız” dedi.

Ali Yerlikaya: “EMITT dünya turizminin rotasını belirlemeye devam edecek”

EMITT’e 26’ncı kere mesken sahipliği yapmanın onuru ve gurunu yaşadıklarının vurgulayan İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, “İstanbul’u ziyaret eden kişi sayısı 2020 yılında 5 milyon, 2021 yılında 9 milyon oldu. COVID imtihanını muvaffakiyetle atlatarak tarihi bir rekor kırarak İstanbul için turist sayımızda 16 milyonu aştık. Ülkemizi tercih eden turistlerin yüzde 36’sı yani her 3 turistten 1’i İstanbul’u ziyaret etti. İnanç turizminden sıhhate, kongre ve fuar turizminden gastronomiye kadar geniş bir yelpazeye sahip olan kentimizde arzuladığımız amaçlara ulaşabilmenin memnunluğunu yaşıyoruz. Bu amaçlarımızdan biri İstanbul’un nüfusu kadar turist ağırlamaktı ve çok şükür bunu başardık. En kısa müddette de dünyada en çok ziyaret edilen 5 kentten biri olma amacımız var ve bunu başaracağız. Bu yılın birinci 2 ayında kentimize gelen turist sayısı 2,5 milyonu aştı. Cumhuriyetimizin 100. yılında da yeni rekorlara koşacağımıza inanıyorum. Son 6-7 aydan beri daima 30 milyonu aşacağız demiştik aslında dün de Cumhurbaşkanımız 90 milyon turist ve 100 milyar dolar amacı verdi. Bu sebeple İstanbul için 30 milyon sayısının ulaşılamayacak bir gaye olmadığını düşünüyoruz. Dünyanın en büyük 5 turizm fuarından biri olan EMITT, kentlerin hatta semtlerin markalaşmasına, ziyaretçilerin yeni yerler keşfetmesine vesile olan çok güçlü bir platform. Geçtiğimiz yıllarda olduğu üzere bu yılda da EMITT dünya turizminin rotasını belirlemeye kesimin en değerli buluşma noktası olmaya ve İstanbul’un turizmde dünyaya açılan kapısı olmaya devam edecek” dedi.

“Turizm dalının Türkiye’mizin memleketler arası alandaki en kıymetli vitrini olduğuna vurgu yapan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Turizm insanları birbirlerine yaklaştırır yakınlaştırır. EMITT tam da bu ruhu taşıyan ve taşıtan bir aktiflik. Bu bağlamda emeği geçen bütün EMITT yöneticilerine ve kesim temsilcilerine teşekkürü İstanbul’umuz ve memleketimiz ismine bir borç bilirim. Turizm kesimi memleketimizin en önde duran vitrini. Bizi gösteren bizi hissettiren bizi anlatan tabiatımızı, medeniyetimizi, geçmişimizi ve hatta geleceğe dair insanımızın vizyonunu hissettiren bir dal. Ülkemiz barışla huzurla anıldığı sürece dünyanın her yerinden akın akın turistin geleceği bir noktadadır. Sıkıntı bir bölgedeyiz gerçek lakin birebir vakitte fırsatlarla dolu bir bölgede olduğumuzun şuurunda olarak hakkını vermemiz gerektiğini de unutmamalıyız” dedi. 

EMITT turizm fuarında konuşan THY Genel Müdürü Bilal Ekşi, “Deprem sürecinde milletimizin yanındayız ve de yanında olmaya her vakit devam edeceğiz. Dünyanın en fazla ülkesine uçan hava yolu olarak 26. EMITT’te yer almaktan memnunluk duyuyoruz. Kategorisindeki en kıymetli 5 tertipten biri kabul edilen bu değerli aktifliğin ilham vereceğine tıpkı vakitte yeni iş birliklerine fırsat yaratacağına inanıyorum. Bu aktifliğin resmi hava yolu olmaktan büyük gurur duyuyoruz” dedi.

Türkiye Otelciler Federasyonu İdare Konseyi Lider Yardımcısı (TÜROFED) Erkan Yağcı, “2019 yılı dünya turizminde de ülke turizminde de kıymetli sayılara ulaştığımız bir yıl oldu. 2023 yılında hedeflimiz; 2019 yılındaki sayıları geçmek olacak. 2022 yılı Türkiye 50 milyondan fazla turisti ve daha da değerlisi 46 milyar dolar turizm gelirlerini geride bırakarak bu vakte kadarki en güzel turizm sayılarına ulaştı. 2023 yılı için belirlenen 60 milyon maksat gerçekçi ve ulaşılabilir bir maksat. Geniş tesislerimiz ve 4 mevsime açık turizm potansiyelimizin yanı sıra turizmi ülke geneline yayacak 81 vilayette turizm yapacak potansiyelimiz var. Antalya ve İstanbul dünyada yıldız haline gelmiş kentlerdir. Unutulmaması gereken konu ise sürdürülebilir turizmdir. Turizmde de sürdürülebilirlik yalnızca çevresel değil birebir vakitte bölümün de geleceği açısından sürdürülebilir olmalıdır. Bu bağlamda iş sıhhati ve güvenliği, konuk ve hizmet kalitesi iklim değişikliği üzere birçok kriteri içinde barındıran sürdürülebilir turizm son derece kıymetlidir. Turizmin, Türkiye iktisadı için en stratejik dal olduğunun şuuruyla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Z neslinin oluşturduğu alfa jenerasyonuna geldiğimiz bu periyotta gelecekte turizmde nasıl bir durum alacağımız çok kıymetli. Bu nedenle bu jenerasyonların beklentilerini uygun anlayıp ona nazaran hizmetlerimizi şekillendirmeliyiz” dedi.

Konuşmasında EMITT’in iş ortağı olmaktan gurur duyduklarını belirten Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği Lideri (TTYD) Oya Narin, “EMITT, turizm kesimi açısından son derece kıymetli bir fuar. Böylesine değerli bir fuarın bölümümüze kazandırdıkları çok büyük. İnşallah, EMITT’i daha da geliştirecek ve memleketler arası alanda en uygun formda duyurmaya devam edeceğiz. Turizm dalı Türkiye iktisadının en kıymetli destekçisi pozisyonunda. Bu bağlamda uygun vakitte da berbat vakitte da Türkiye’mizin yanında olmaya devam edeceğiz. Örneğin, bölümümüz geçtiğimiz yıllarda yaşanan orman yangınlarında tüm takviyesini sundu. Tüm bu zorluklara karşın, Kültür ve Turizm Bakanlığı’mız, mahallî idarelerimiz başta olmak üzere tüm kamu ve özel dal, sivil toplum paydaşlarımızın aldığı kararlar doğrultusunda ve aksiyonlar sonucunda riskli başlayan yılımızı rekorlarla kapatmış olmanın gururunu yaşıyoruz. Pandeminin getirmiş olduğu tüm aksiliklere karşın, süratli bir geri dönüş yaparak turizmde başarılı olduk. 2021 yılı sayıları ile birlikte Türkiye’de dolaylı ve direkt temaslı olarak 2,4 milyon şahsa istihdam sağladık. İstihdama katkımız bir evvelki yıla nazaran yüzde 14 artış gösterdi. Dalımız gençlerimizin ilgisini çekmesinin yanı sıra meslek başlangıcı olarak talep görüyor. Bu da bize şunu gösteriyor; dünya turizm sıralamasında 6. sıraya kadar yükselen Türkiye’nin, EMITT Fuarı ile birlikte daha da ileriye gideceğine inanıyoruz” dedi.

EMITT Fuar Yöneticisi Hacer Aydın, EMITT Doğu Akdeniz Milletlerarası Turizm ve Seyahat Fuarı’nda yaptığı açılış konuşmasına; “Geçmişe dayanan deneyim, tecrübeli işçi ile birlikte, turizme istikamet veren; Türkiye’nin tanıtımına direkt katkı sağlayan EMITT’i 26. kere bölüm ile buluşturmanın gururunu yaşıyoruz” kelamlarıyla başladı.

Aydın, “EMITT 12 yıl evvel bünyemize katıldığından bu yana daha da gelişerek dünyadaki 5 büyük turizm fuarı ortasında yerini aldı. Aktiflik her yıl 40.000’in üzerinde dal profesyonelini, dünyanın dört bir yanındaki tatil yerlerinin ve seyahat şirketlerinin sunduğu yeni ve heyecan verici seyahat fırsatlarından faydalanmak isteyen turistleri (ziyaretçileri) ağırlıyor. Bugün burada 30’a yakın ülkeden 600’e yakın iştirakçi yer alıyor. EMITT, taban hazırladığı iş birlikleri ve satış muahedeleri ile fuar alanında iştirakçi ve ziyaretçilere geçen yıl 400 milyon Euro’nun üzerinde bir iş hacmi sağlamıştı. Bu yıl iş hacmini bir evvelki yıla nazaran artırarak 500 milyon Euro’ya taşımayı hedefliyoruz. Emelimiz, siz bedelli iştirakçilerimizin daha verimli bir turizm dönemi yaşayabilmesi” dedi.

Aydın konuşmasını “EMITT olarak Türkiye’mizi 26 yıldır dünyaya tanıtıyoruz. 2023 yılının Türkiye’nin turizmde şahlanacağı bir yıl olacağını öngörüyoruz. EMITT de bu büyümeye son derece değerli katkı sunan bir platform olmaya devam edecek” sözleri ile sonlandırdı.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

hack forum hacker sitesi hack forum gaziantep escort gaziantep escort beylikdüzü escort
izmit escort Ataşehir escort ankara escort bostancı escort kadıköy escort muğla escort hack forum bahis forum forum bahis babilbet fethiye escort slot siteleri deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler en güvenilir casino siteleri hack forum warez forum hack forum warez forum hack forum warez forum deneme bonusu deneme bonusu